Булимия : Phorum 5 The fastest message board....ever.
Форум обсуждает вопросы питания, отношения к телу, фигуре, общению, и отношению к самому себе.  
Страницы:  1 2 >>
Страница: 1 из 2
Книга Раба еды? Восстание рабов!
Пользователь: admin (IP-адрес скрыт)
Дата: 24, April, 2010 10:22

Девочки,
Вышла моя книжка - Раба еды? Восстание рабов!
[www.ozon.ru]

Так что теперь у вас есть возможность пообщаться с Живым Классиком:):)

Re: Книга Раба еды? Восстание рабов!
Дата: 01, June, 2010 12:07

Можно купить книгу в нашем офисе - Кутузовский пер. д. 3
Есть еще несколько экземпляров.

Пользователь: Musidze (IP-адрес скрыт)
Дата: 29, July, 2011 23:55

Очень ценная книга!

(вчера закончила читать) Написана понятным языком, доступным даже для подростковковой аудитории – что очень важно, ведь именно в этом возрасте появляются многие проблемы и эта книга была бы большой помощью для взрослеющего человека. В книге объясняются многие возможные «глубинные корни» переедания, автор призывает читателя перенаправить свои усилия на улучшение внутренней жизни, «инвестировать» свой капитал (время, силы, здоровье) в «за-фасадные ценности», и тогда внешняя красота станет естестенным отражением внутреннего здоровья, а не временным хлипким муляжем.

Здесь читатель найдет объяснение причин, из-за которых стресс побуждает нас к перееданию, предлагаются упражнения для релаксации и даже есть целый раздел, посвященный основам учения аюрведы об энергиях пяти элементов. В конце каждой главы приведены упражнения, которые можно выполнять самостоятельно – попробовать медитировать.

Для меня особенно интересными были последние три части книги:
Часть 6-я: Как заботиться о своем теле?
Часть 7-я: Зависимость – лишь способ... Можно и по-другому
Часть 8-я: Наши верные созники и помощники

Пользователь: Musidze (IP-адрес скрыт)
Дата: 30, July, 2011 00:02

Поскольку эта книга, в особенности эти 3 части вызвали много идей, внутренних откликов – не могу обо всем за один раз написать (по идеям в связи с книгой, буду создавать новые темы на форуме).

В первых частях книги автор приводит множество практических упражнений, основанных главным образом, на позитивном самовнушении. Если вам близка подобная техника, или вы хотите попробовать – это книга для вас! Я искренне пыталась вначале выполнять все предлагаемые упражнения, но после того, как я нарисовала своего «Жевуна» (который толкает меня к холодильнику, когда я сыта) и составила с ним (с Жевуном) договор о передачи Мне полномочий и ответственности по регулированию потребления пищи – даже распечатала и подписала его! – то почувствовала себя очень глупо и досададовала, что потратила время. Тут, конечно, важно ваше личное убеждение, в том, что то, что вы делаете имеет настоящий для вас смысл.

Но даже, если вам не близки подобного рода упражнения, информативность книги не теряет от этого свою ценность. Кто бы подумал, что еда обладает для нас таким «множеством значений»? Что она – и любовь и принятие, и постоянство, и «жертва», на которой мы вымещаем свою агрессию, буквально уничтожая ее своими же зубами? Важна и интересна глава о физиологии питания.

Подобного рода публикации очень важны не только с точки зрения пропаганды здорового образа жизни, просвящения в области психологического здоровья. Важно то, что читая книгу, человек знакомится заочно с терапевтом, который является автором. Это существенный фактор для человека, который хочет обратиться за помощью, но боится это сделать. Предварительное знакомство человека с публикациями терапевта, у которого он собирается лечиться помогут ему почувствовать уверенность в искреннем желании терапевта оказать помощь.

Еще хочу отметить, что у участников настоящено форума есть уникальная возможность общаться с автором этой очень полезной книги.

Большое спасибо Ирине Лопатухиной за книгу и за реально оказываемую поддержку на форуме!

Пользователь: Dana (IP-адрес скрыт)
Дата: 21, November, 2011 20:00

Покупая эту книгу, почувствовала все свои комплексы: типо, а что обо мне подумают... специально заказала книгу в озоне. Именно эта книга побудила меня воспользоваться этим сайтом, хотя сто раз туда заходила. А как мне было стыдно перед курьером, ведь я видела название книги у него на бумажке... это я к тому, насколько мы, то бишь я, зависимы от окружающих.

Книгу у меня идет трудно, с остановками, с перечитываниями, с неприятием, а потом возвращением к этим отрывкам и переосмыслением их. Это хорошо, тк многие книги я проглатываю, а эту пережевывать приходится)) Включила в свой день утренние и вечерние аффирмации, медитировать плохо получается...пока. Вообщем работы много!

За книгу большое спасибо)

Пользователь: Funny21 (IP-адрес скрыт)
Дата: 18, February, 2013 19:28

ГДЕ КУПИТЬ ВАШУ КНИГУ????!!! НИГДЕ ЕЕ НЕТ!!! Умоляю! Она мне очень нужна!!!

Дата: 18, February, 2013 21:09

Тираж этой книги уже давно распродан. Я вторую книгу написала, надеюсь к лету она выйдет, дам здесь объявление, как поступит в продажу.

Дата: 17, October, 2013 23:50

В январе 2014 выйдет моя новая книга и будет переиздана редактированная версия Рабы еды.

My advice is, take it slow and steady.Industry says the issue of
Пользователь: pU6lW8oL5t (IP-адрес скрыт)
Дата: 20, October, 2013 04:14

<br>My advice is, take it slow and steady.Industry says the issue of contractual agreements proved a dampener; Isro says the industry lacked technological maturity.Reputed coaching classes reach out to about 75,000 students while 10 lakh others don't attend classes," points out Mehta of Teacherni.My partnerships cheap chanel handbags are not to make an extra &#36;2-5 million.</br>

"I am not an IT services company. I am a software product compan
Дата: 20, October, 2013 04:16

<br>"I am not an IT services company. I am a software product company.'He said don't bother, I'll organise the money, you just come on board.' Lalit's a smart guy.What makes you think you'll do better?" But Cameron stood his ground, took the monies, and created a film that eventually grossed &#36;1.The path towards survival and chanel bags prices growth of any business is beset with many risks that need to be averted. Insurance helps remove this unpredictability and makes an SME resilient to potentially crippling surprises.</br>

Far from being an NGO, Idobro is a technology solution that work
Дата: 20, October, 2013 04:19

<br>Far from being an NGO, Idobro is a technology solution that works as a marketplace for enterprises whose products and services have social and environmental impact.Shaiva says Idobro offers igotanning.com members that sign up with it a 'marketing cloud' as it helps sellers connect, communicate and collaborate with</br>

Domestic revenues increased 75% y-o-y, driven by the fabric busi
Дата: 20, October, 2013 04:24

<br>Domestic revenues increased 75% y-o-y, driven by the fabric business, while export revenues decreased 9% y-o-y.Realistically, space business alone cannot provide the gibsonguitarmall bottom line that the industry expects; companies should learn to leverage their work with Isro and build related businesses, says Radhakrishnan.Apart from being the CEO of Saks in India, your company Livewel also owns a chain of spas in the UAE.</br>

I am taking 10-12 years so that they can scale to 500 plants.Tod
Дата: 20, October, 2013 04:26

<br>I am taking 10-12 years so that they can scale to 500 plants.Today there are 37 plants using rice husk, which he liquefies, burns into mulberry bags outlet gas and provides electricity in villages way outside Bihar. So we are seeing 200,000 people pay Rs 50-100 per month for one-two light bulbs and you see those lives t</br>

TML's MHCV sales volume <a href="http://fenderguitaroutlet.com/"
Дата: 20, October, 2013 04:27

<br>TML's MHCV sales volume Fender Guitars declined by 32.40 percent on YoY basis, but increased by 39.Well, he used credit from his suppliers as working capital every time he needed to expand. "You should pay your dues before your creditors ask for them and that will resolve your working capital issues," advises Modani."Just look at Mukeshbhai. I visit Jamnagar with Nita [Ambani] and wonder, how do you build a refinery with tens of thousands of people working there, with schools and gardens and hospitals, and not a drop of oil spilling out?</br>

The brothers, who are also directors at the firm, provide a cust
Дата: 20, October, 2013 04:32

<br>The brothers, who are also directors at the firm, provide a customized service exclusively for weddings.They are called partners and given a salary, plus a percentage of the profit.According to the World Bank's Doing Business Report 2013, 108 economies of the world implemented 201 reforms cheapmulberrybagsonline in 2011-12 to ease the process of doing businessPower is a more long term concern than mobiles.</br>

Today there are 37 plants using rice husk, which he liquefies, b
Дата: 20, October, 2013 04:33

<br>Today there are 37 plants using rice husk, which he liquefies, burns into gas and provides electricity in villages way outside Bihar." With Rs 7,000 crore of surplus cash, Mittal sees no hiccup in meeting CRR/SLR requirements from day one if given a licence.Don't outsource your core business.No amount of market research of any kind will help you.If the prices of regulated fuels are not revised upwards, the borrowings (to pay the oil fender stratocaster companies) may surpass 2011-12 levels.</br>

Office requirements: One 10&#215;10 room as office space, laptop
Дата: 20, October, 2013 04:34

<br>Office requirements: One 10&#215;10 room as office space, laptop (with internet), phone, printer, fax, own stationery (visiting cards + letterheads), and at least 2 more assistantsFor all we know, it is already doing so in select cases.This is a business for the dietitian or hermes birkin bag nutritionist to startup.It's clear what the new hopefuls are betting on: The India growth story.</br>

Besides, there was a huge void to fill, as far as alternative en
Дата: 20, October, 2013 04:40

<br>Besides, there was a huge void to fill, as far as alternative energy sources in India were concerned.But it wasn't easy. "From a staff of 35-40, we scaled down to around 8 to 10 and moved from gibsonguitarmall Mumbai to Pune to save costs.13 crore. A quarter of this investment was financed by a loan and the residual amount was sourced by the Gupta family. Production began in October 2011; the setting up of the manufacturing units and obtaining business permits took two years (2009-'11).</br>

We will be diversifying into other streams of business and also
Дата: 20, October, 2013 04:41

<br>We will be diversifying into other streams of business and also bringing another 5-10 international http://spiffyd.com brands into the country. It will only get busier from now on.They also come with a price calculator which gives instant cost estimates and alters as per design specifications. The company also has an academy for training individuals in the installation process.</br>

Look for professionals. One-owner, one-outlet is the key to our
Дата: 20, October, 2013 04:42

<br>Look for professionals. One-owner, one-outlet is the key to our success.That long, hard story of patient capital is that this is not fender shop an easy invest, make your money and you have solved all the problems of the world. This is a 10 year journey, that uses a mix of grants and patient capital to allow for this kind of experimentation.The site enjoys a traffic share consistently over 60% as per the Comscore data. Naukri.</br>

However, a sustained tightening of domestic liquidity conditions
Дата: 20, October, 2013 04:49

<br>However, a sustained tightening of domestic liquidity conditions is a rather indirect way of calming FX markets. It is important that the technical steps to calm the FX market in the short term chanel bags prices are reinforced by structural medium-term measures to improve India's external trading performance. Only th</br>

I think that becomes really important for the way we build new s
Дата: 20, October, 2013 04:50

<br>I think that becomes really important for the way we build new sectors that recognise the importance of government as well as business as well as civil society that need to do a better job at working together for more inclusive economy damour.sscc.edu.lb/index.html where people really have dignity, people really have choice and </br>

Focusing on collaboration : If multiple perspectives are the raw
Дата: 20, October, 2013 04:51

<br>Focusing on collaboration : If multiple perspectives are the raw materials of innovation, collaboration is the alchemy that converts them from clashing viewpoints into valuable solutions. The best ways to do Gibson Les Paul Custom this are to evaluate leaders on their ability to build strong relations with their peers, an</br>

Commenting on the report, TeamLease Services Senior Vice- Presid
Дата: 20, October, 2013 04:58

<br>Commenting on the report, TeamLease Services Senior Vice- President &amp; Co-Founder Sangeeta Lala said: "It is surprising that despite wsiebizresults.com the economic downturn, the job market this half year shows a positive outlook in almost all the major sectors.The business outlook too has grown by 2 percent when c</br>

Neither can you approach a government agency or court to find ou
Дата: 20, October, 2013 04:59

<br>Neither can you approach a government agency or court to find out more, because there's practically very little oversight or disclosure.Also on the cards are plans are taking their footprint overseas, to countries such as Sri Lanka, Bangladesh, chanel bags prices Indonesia, Vietnam and even some Latin American and African nations.And "I don't understand or watch these saas-bahu kind of soaps.</br>

"We have developed a suite of pre-underwritten as well as bespok
Дата: 20, October, 2013 05:00

<br>"We have developed a suite of pre-underwritten as well as bespoke products catering http://spiffyd.com to a large section of the SME space," reveals Sonik Puri, Head, SME, Tata AIG General Insurance Co Ltd.Health Cover With healthcare costs rising at every level, it is important for everyone to have health cover, rega</br>

So the advertisement cost and sales promotion cost as a percenta
Дата: 20, October, 2013 05:08

<br>So the advertisement cost and sales promotion cost as a percentage in sales will remain the same.I get access because I am Shah Rukh Khan.On the other hand, LCV fender shop sales increased by 16.because every problem represents an opportunity," says Chandra.The idea wasn't to make money, but to break the gates down.One, each one is horribly expensive."India would have to deregulate its telecom market, allowing domestic companies to build, launch, own and operate satellites as well as lease transponders," she says.</br>

But when you meet entrepreneurs who have an innovative offering,
Дата: 20, October, 2013 05:09

<br>But when you meet entrepreneurs who have an innovative offering, they tend to be so smitten by their creativity that they often misread market signals.I surprised myself when it happened at 30!"It is a transportational nightmare, but it depends on the entrepreneurs," says cheapmulberrybagsonline Harish Hande of Selco.One, that special sound effect you hear requires intricate software.</br>

Given that more and more of urban India has progressively lesser
Дата: 20, October, 2013 05:10

<br>Given that more and more of urban India has progressively lesser time to eat and take care of their diet, clientele size will always be growing in this sector.Resources: A course in nutrition gibsonguitarmall would be necessary here.Later, when stockezy.com received funding, the money was used to scale up and buy equipment.So find a way to get your first sale as quickly as possible. Then work on improving things that are working, while ignoring the things that aren't," Guillebeau cautions.</br>

But cut to the core, and what you find is a clear play on the In
Дата: 20, October, 2013 05:17

<br>But cut to the core, and what you find is a clear play on the India growth story, and not much else Everyone, from the mighty whales to the financial minnows of India Inc, would like to be a banker.I wouldn't put my face on my company. I'd say this guy fights too much, smokes in public and does all the wrong things.He bounced Fender Telecaster the idea off Lalit Modi, who was his senior in school. "He asked me, 'Yaar, why are you getting into football?</br>

Страницы:  1 2 >>
Страница: 1 из 2

Извините, только зарегистрированные пользователи могут писать в этом форуме.
This forum powered by Phorum.